30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаКарачачанов: Како почнаа Македонците ќе кажат уште малку и дека Исус бил...

Карачачанов: Како почнаа Македонците ќе кажат уште малку и дека Исус бил Македонец.

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов упати нова провокација за Македонија. Тој во изјава за државната бугарска телевизија БНТ рече дека Софија не ѝ ставила вето на Македонија, туку дека само оставила простор преговорите да почнат кога земјава ќе се подобрела.

Исто така, Каракачанов додаде дека на крајот ќе излезе дека Македонците постојат од времето на апостол Павле, а дека Исус Христос бил Македонец.

– Тука од југословенско време населенето се обучува да мрази, се воспитува на омраза кон Бугари, Албанци и Грци, љубов имаат само кон Белград и кон Србите. Сè друго треба да биде мразено. Ние сме за нив Татари, фашисти и окупатор. Ќе излезе дека Македонците постојат од времето на апостол Павле, а дека Исус Христос бил Македонец. Само ние Бугарите сме некакво долно племе – вели Каракачанов меѓу другото во интервјуто за ТВ БНТ.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...