4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Се залагаме да го решиме статусот на младите лекари со трајно...

Филипче: Се залагаме да го решиме статусот на младите лекари со трајно вработување.

Оваа Влада отвори можности секој млад здравствен работник својата иднина да ја гледа во јавното здравство и таквата политика ќе продолжи. Нашата цел е да го решиме статусот на младите лекари со трајно вработување, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче се сретна со претставници на приватните млади специјализанти кои работат во КОВИД-центрите во Клиничкиот центар. На состанокот се разговараше за регулирањето на нивниот статус, како и за условите во кои работат.

– Инвестирањето во младите е најважно, зашто тие се иднината во јавното здравство. Клучно за креирањето на здравствените политики е учеството на младите здравствени работници. Наша цел е да го решиме статусот на младите лекари со трајно вработување, истакна Филипче.

Како што соопшти Министерството за здравство, разговорите ќе продолжат, а следниот состанок е закажан за наредната недела.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...