11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветГрадоначалник на Бајна Лука им ги одзете клучевите од службените возила на...

Градоначалник на Бајна Лука им ги одзете клучевите од службените возила на сите административци, за да не можат после работа да се возат со нив каде сакаат.

27-годишниот Драшко Станивуковиќ е новиот градоначалник на градот Бања Лука во Република Српска, а еден од неговите први потези ги освои симпатиите во целиот регион.

Станивуковиќ им наложил на општинските административци и функционери клучевите од службените автомобили да ги оставаат во неговиот кабинет, со цел тие да не се возат после работното време. Идеја која добро би било да си примени во сите државни институции и општини кај нас.

“Сите клучеви од преку 50 службени автомобили се вратени во 16 часот, на мое барање, во просториите на Кабинетот на градоначалникот.

Никој веќе нема право службените автомобили да ги користи за приватни цели, како што тоа беше случај досега. Преку 70% од службените автомобили не беа на паркингот пред градската управа, после работното време.

Ќе донесеме одлука сите службени автомобили да мораат да бидат обележени, и истата е подготвена, а подготвен е и новиот Правилник за употребата на овие возила.

Меѓу овие клучеви се наоѓаат автомобили во вредност од преку 100.000 марки, кои ќе ги продадеме, затоа што за граѓаните на Бања Лука постојат поприоритетни работи.

Мораме да ставиме крај на расипничкото однесување, а ова е само прв чекор во тој правец, вечерва ќе донесеме и други одлуки”, напиша младиот градоначалник на Фејсбук.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...