7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Нас не ни треба Европа ако не сака да не прими...

Заев: Нас не ни треба Европа ако не сака да не прими како Македонци !!!

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за Само вистина на Канал 5 вечерва изјави дека Европската Унија која не не признава како Македонци со македонски јазик, не ни треба. Тој се согласува со ставот кој претходно го соопшти вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров дека ако нашиот јазик е спорен за ЕУ, тогаш не ни треба ЕУ.

Но, посети дека повеќето земји членки дале поддршка на Македонија. Наведе дека и во ЕУ имало обраќања на македонски јазик. Заев вели дека ЕУ ја изгуби авангардноста, но план Б за Македонија нема. За Бугарија вели дека она што е рачка на разделување треба да го снема, а донирањето вакцини е мост на пријателство.

„Со Договорот што го потпишавме со Бугарија сакавме да станеме браќа, и ние тргнавме да градиме атмосфера за да станеме браќа, бидејќи така се вика најновото пријателство, но на крајот, сепак, Бугарите посакаа да ни станат татковци наместо браќа“, рече Заев.

Тој додаде дека нема да менува членови во комисијата која ги разгледува историските прашања и тврдењата кои се појавија во јавноста на оваа тема ги отфрли.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...