17.4 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Каракачанов ја откри вистинската причина за поклонот - Вакцините за Македонија...

Каракачанов ја откри вистинската причина за поклонот – Вакцините за Македонија не ги дадовме на соседи туку на бугари кои живеат надвор од ЕУ

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, во интервју за бугарската телевизија БНТ денеска изјави дека најавената донација на вакцини за Македонија од Бугарија не е за соседи, туку за сонародници кои живеат надвор од Европската унија (ЕУ).

„Бугарија е држава на сите Бугари. Ние имаме сонародници кои живеат во државите надвор од ЕУ. Тие се бугарски граѓани. Кога ние ги признаваме за Бугари треба да им дадеме можност да им се помогне“, рече Каракачанов.

Изјавата на Каракачанов доаѓа неколку дена откако бугарската Влада одлучи дел од секоја пратка со вакцини против ковид19

РЕКЛАМА
- Реклами -