2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаМакедонски камионџија стана вистински херој: Ја променал рутата на патот само за...

Македонски камионџија стана вистински херој: Ја променал рутата на патот само за да однесе инвалидска количка за две мали деца !!!

На фејсбук групата „Србија великог срце“ се појави статус пред неколку дена кој привлече големо внимание, а главен лик е еден наш сограѓанин, Македонец.

-Васе Гурев, Македонец со големо срце, возач на камион и татко на две деца, голем човек, направи подвиг што треба да нè освести сите.

Тој донесе инв-алидска количка за две мали деца од Србија со дијагноза на церебрална па рализа, Вања и Роман, од Загреб до Белград, иако тоа не беше пат на кој што тој треба да оди.

Васе Гурев се јави по помалку од еден час и понуди да го реши проблемот со превозот на инв-алидска количка. Група прекрасни луѓе од Риека, Сплит, Карловац и Загреб обезбедија инв-алидска количка за две момчиња на возраст од 2 и 4 години, но тие не успеаја да ги испратат во Србија.

 

Откако Саша Павлиќ (Хрватска) вчера ги возеше количките од Риека до Загреб, Гурев ги донесе во Белград и ги предаде на мајката на малата Вања синоќа.

Овој гест, подвиг, собра и обедини луѓе од три земји. Без непотребни прашања, без никакви услови, само со најдобра волја да им помогнеме на оние на кои им требаше, сите искрено се потрудивме да се случи.

Случајно, или воопшто не, таткото на Вања, исто така, вози камион и сега е на пат.

 

Ова нека биде потсетник за сите нас дека не сме сами, дека не сме ниту подобри ниту полоши од другите и дека само заедно можеме да сториме сè.

Ако се однесуваме вака, тоа ќе се случи добро и ќе им бидеме пример на нашите сопствени деца за тоа што значи да се биде човек. И, за да бидеме пример за некого, мора да бидеме таму.

Доброто нека циркулира меѓу нас, нека се лекуваат децата и прераснуваат во големи луѓе, и нека секој човек и неговото здравје бидат причина да помагаме. Само така нема да изгубиме.

Ова е приказна што треба да им ја раскажете на оние што ви значаt. Васе, среќен пат.

Пишува: Srbija velikog srca

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...