17.4 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Погледнете како изгледал македонскиот цар Ѓорги Колозов на 25 годишна возраст.

Погледнете како изгледал македонскиот цар Ѓорги Колозов на 25 годишна возраст.

Translate (Eng):[gtranslate]

Ѓорѓи Колозов (26 февруари 1948 во Богданци – 13 октомври 2003 во Скопје) — еден од најпознатите глумци во Македонија, најзапаметен е по неговите извонредни толкувања на разни типски ликови од народно творештво како цар, кадија, чорбаџија, селанец, па дури и како Господ. Уживал популарност и во македонската дијаспора, во Австралија, САД, како и во соседните држави на Балканот.

Во продолжение ќе ви прикажеме една ретка фотографија од неговата 25 годишна возраст.

 

РЕКЛАМА


Фото: Фејзбук Фан страна Ѓорги Колозов

- Реклами -