7 C
Ohrid
среда, декември 6, 2023
ПочетнаМакедонијаМинистерот Филипче поддржува декриминализација на марихуаната за лична употреба

Министерот Филипче поддржува декриминализација на марихуаната за лична употреба

Министерот за здравство, Венко Филипче, во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека економскиот бенефит што би го добила државата од извозот на цвет од канабис, како и средствата од даноците кои ќе се плаќаат, ќе бидат наменети и за програмите на Министерството за здравство и за пациентите со ретките болести.

-Во делот на економскиот бенефит, директно ќе го осетат нашите пациенти. Таа програма на Владата преку која ќе се регулира како ќе се користат средствата од даноците ќе биде наменета, меѓудругото и на програмите во Министерството за здравство. Така почнавме, да ги зголемиме програмите во делот на ретките болести, а за тоа имаме согласност и поддршка од здруженијата на пациенти со ретки болести – вели Филипче.

 

Тој додаде дека поддржува декриминализација на канабисот за лична употреба, но, како што истакна, тоа мора строго да се регулира.

-Подготвени сме да отвориме една многу широка дебата во општеството во којашто ќе учествуваат сите чинители. Подготвени сме да ги слушнеме идеите на граѓанските организации, здруженијата на пациенти, да видиме кои процеси треба да ги преземеме. Тука Министерството за здравство не е само, тука има и други институции на државата како Министерството за правда, Министерството за внатрешни работи – рече Филипче.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Се огласија од партијата на убиецот Палчо: Изразуваме најдлабоко и најискрено сочуство за загубата на два човечки живота, младата Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

За прв пат, по три дена се огласија од политичката партија „Десна“ откако стана јасно дека нивниот претседател извршил две убиства. Од партијата велат...

Долгогодишни другарчиња: Шоферот на Палчо имал и фотографија со Велибор Манев !!!

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец со иницијали С Д...

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување, како што се шпекулираше туку била застрелана, соопшти...

Ова е уапсениот возач на Палчо: Откако бил уапсен детално ги кажал плановите на бегалецот – сам постирал слики на ФБ додека се возел...

Лицето С Д од Струмица татко на две деца е возачот кој го превезувал Љупчо Палевски Палчо осомничен за убиството на 14 годишната Вања,...