7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаТеренот е подготвен: Граѓаните на Охрид добиваат нова модуларна болница.

Теренот е подготвен: Граѓаните на Охрид добиваат нова модуларна болница.

Граѓаните на Охрид добиваат нова модуларна болница за третман на КОВИД19 со капацитет од 40 легла и целосна медицинска опрема. Ова ќе значи поефикасна и навремена борба со пандемијата за сите граѓани,напиша на својот фејсбук профил градоначалникот Константнин Георгиески. Тој соопштува дека општината ги спровела преземените обврски во целост.
Општина Охрид го сработе својот дел од подготовките за изградба на оваа модуларна болница.
Просторот беше расчистен, асфалтиран е приодот а по поставувањето на болницата истата ќе биде приклучена на електричната мрежа и ќе биде обезбеден соодветен довод и одвод, напиша градоначалникот на Охрид Георгиески .

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...