25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Неофицијално околу 2000 полицајци ќе бидат ангажирани на 31 декември. (Видео)

Неофицијално околу 2000 полицајци ќе бидат ангажирани на 31 декември. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

На 31 декември, неофицијално, околу 2000 полицајци на терен ќе проверуваат дали се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19. На мета ќе бидат туристичките места со викендици, но униформирани лица ќе има и на булеварите и улиците во сите градови. По дојава дека има прослава, полициските служби со усмен налог од обвинител може да влезат во било кој објект. Министерот Спасовски вели дека имаат оперативен план за празниците, но според него доволно е граѓаните да знаат дека полицијата ќе биде будна.

– Секој кој нема да почитува, било тоа да е сопственик на вила, куќа или граѓани кои учествуваат во тие настани на сите ќе им бидат поднесени кривични пријави за нарушување на здравјето на граѓаните. Ова е оперативен план, го разработуваат полициските служби и согласно него секаде и во секое време, имаме екипи и тие се подготвени да излезат на терен по секоја дојава, сознание или пријава. Откако ќе се констатира одговорност полицијата го известува Јавниот обвинител и тој постапува согласно законските прописи“, рече Спасовски.

РЕКЛАМА
- Реклами -