16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Откажан е и Вевчанскиот Карневал за гости: ''Вевчанци ќе се маскираат колку...

Откажан е и Вевчанскиот Карневал за гости: ”Вевчанци ќе се маскираат колку за адет”

Translate (Eng):[gtranslate]

Традиционалниот Вевчански карневал, една од најпознатите карневалски манифестации на Балканот стара колку и самото Вевчани, поради ковид пандемијата за првпат нема да се одржи. Вевчанци жалат бидејќи, како што велат, живеат за спектакуларната ноќ на карневалскиот настан со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар, 13 и 14 јануари.

Без организација, гости, концерти, изложби и забави василичарските друштва сепак најавуваат дека ќе ја одбележат симболиката, преку маските на сатиричен начин да упатат силни пораки кон општеството и политичарите.

„Општина Вевчани нема право да се меша во тоа дали ќе има поворки на василичарските друштва, меѓутоа ќе апелираме да нема групно собирање, да нема посети на домовите, да се запазат мерките што ги налага Комисијата за заразни болести. Сигурен сум дека ќе се применат тие мерки за да може да го славиме Свети Василиј онака како што сме го славеле со векови“, вели Сашо Јанкоски, градоначалник на Општина Вевчани.

РЕКЛАМА

сдк.мк

- Реклами -