20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Тие што нема да ги почитуваат мерките за Нова година од...

Спасовски: Тие што нема да ги почитуваат мерките за Нова година од МВР ќе си добијат кривична.

МВР има посебен акциски план за време на празници, а тоа значи дека секаде и во секој момент ќе има полиција која ќе врши контрола дали се почитуваат мерките, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Тој не сакаше да зборува за детали од акцискиот план и рече дека доволно е тоа што граѓаните ќе знаат дека во секој момент ќе има полиција на терен. Секој што ќе ги прекрши мерките и ќе биде дел од собири, најави дека ќе добие кривична.

„Секој кој нема да ги почитува мерките, дали е тоа сопственик на вила за издавање или е граѓанин кој учествува во такви настани ќе бидат поднесени кривични пријави со кривична одговорност, заради тоа што директно го загрозуваат животот и здравјето на граѓаните“,

подвлече Спасовски.
Министерот кажа дека полицијата ќе постапува по пријава или по сознание кое ќе го добие, а ако се утврди дека се случува организиран настан, тогаш се известува јавен обвинител и се постапува врз основа на законот.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...