8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаПријавете журка анонимно на бесплатната линија 0800-00-201, апелира Спасовски до граѓаните

Пријавете журка анонимно на бесплатната линија 0800-00-201, апелира Спасовски до граѓаните

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека полицијата денеска ќе отвори анонимен бесплатен телефонски број 0800-00-201 на кој граѓаните ќе можат да пријавуваат организирани настани и прослави.

„Денеска ќе излеземе со еден проект за бесплатен телефонски број, анонимен, и повикувам секој еден граѓанин да помогне и да биде партнер во спречувањето на ширењето на вирусот и таму каде што ќе има организирани настани и прослави да извести на тој телефонски, анонимен број“, изјави Спасовски во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Спасовски потсети дека групирање на повеќе од четири лица е забрането и ако требало да се овозможи групирање, во одлуката би стоело – освен ако имаат негативни тестови.

Тој кажа и дека МВР за време на викендот извршило рекордни 1.300 контроли со цел заштита на здравјето и безбедноста на граѓаните.

„Викендов извршивме над 1.300 контроли, прекинавме 15 забави, на кои беа пронајдени наркотици и оружје. Синоќа се случи растурање на забава во Волково, при што беа приведени 29 лица. Ист таков настан имаше во Куманово, каде што беше растурена семејна веселба. Затворени се и неколку локали во Куманово и Тетово. Вака, одговорно и посветено ќе постапуваме и за новогодишната ноќ”, рече Спасовски.

Министерот изјави дека против секој којшто нема да ги почитува мерките без разлика дали се работи за сопственик на вила за издавање или пак граѓанин ќе биде поднесена кривична пријава.

Покрај неколкуте растурања на забави Спасовки рече дека МВР работело и во делот на детекција при што била откриена криминална група која продавала лажни ковид тестови.

МВР заедно со Агенцијата за национална безбедност извршиле и неколку претреси во Скопје и Куманово при што се уапсени неколку лица под сомнение за тероризам.

„Безбедноста нема цена. Празничните денови се потенцијална можност за тероризам, но македонската полиција е апсолутна подготвена”, рече Спасовски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...