4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Ќе се казнува секое групирање за празниците со повеќе од четири...

Спасовски: Ќе се казнува секое групирање за празниците со повеќе од четири лица

„Групирање на повеќе од четири лица е забрането. Ако требало да се овозможи групирање, во одлуката би стоело – освен ако имаат негативни тестови. Да не се изложуваат граѓаните на трошоци за тестови и да мислат дека така ќе може да слават во големи групи. Ќе повторам, секое собирање над четири лица е казниво. Ние имаме оперативен план и голем број служебеници ќе бидат активирани низ сите градови, сите туристички центри, таму каде што имаме концентрација на луѓе, онаму каде има викендици. Одделот за компјтерски криминал детално ги следи сите огласи за издавање, одделот за превенција работеше периодов и им сугерираше на сопствениците да внимаваат на колкумина ја издаваат куќата или станот.“- изјави Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, во Утрински брифинг.

Порача дека празниците мора да се слават мирно, за да бидеме спокојни после, да не направиме нов притисок врз здравството и што полесно да го дочекаме периодот на вакцинација. Владата е подготвена да воведе и порестриктивни мерки околу верските празници за да се избегне групирањето.

„Ние правиме проценка во однос на сите настани кои ни претстојат, активно работиме сите во владата, и преку Комисијата за верски односи ќе имаме состаноци, да се договориме како да постапуваме сите понатаму. Ќе имаме и Главен штаб и седница на влада, и околу Водици и околу другите празници, и ќе утврдиме со какви мерки ќе одиме. Но едно е јасно, македонската полиција ќе постапи против секого што нема да ги почитува мерките.“- категоричен е Спасовски.

Извор

https://www.facebook.com/mvr.gov.mk/posts/2870238906638872

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...