17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Шилегов со Новогодишна честитка: Прво ќе посакам здравје па потоа ви ветувам,...

Шилегов со Новогодишна честитка: Прво ќе посакам здравје па потоа ви ветувам, дека ќе направиме смарт сити, трамвај без шини, мостови, луна парк…

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, преку видео обраќање на скопјани им упати честитка за Новата 2021 година, им посака многубројни моменти на среќа и благосостојба, здравје за нив и за нивните најмили, и им најави што планира да се направи наредната година во градот.

„Зад нас е уште една тешка година која заеднички успеавме да ја пребродиме. Иако моравме да го намалиме нашето движење, да седиме дома, да ги кратиме нашите трошења, сепак, градот мораше да продолжи да функционира и живее. Светската пандемија на корона вирусот наметна нови приоритети. Успеавме да го реконструираме и прошириме паркингот на Клинички центар и овозможивме услови за поставување на нова монтажна болница. Најдовме сили да ѝ помогнеме на економијата во повеќе сектори“ – рече Шилегов.

Тој додаде дека Градот започна градежна офанзива во која се реконструираа и почнаа да се градат вкупно 19 градски сообраќајници, се намалија дел од давачките кон градот, а им помогна и на најпогодените уметници, угостители, родители на ученици и други на кои помошта им беше најнеопходна во овие тешки времиња.

РЕКЛАМА

Иако годината беше тешка, како што вели, улиците на Скопје сега се побогати за 33 нови еко автобуси на гас. Скопје го доби покривот на ГТЦ, кој е првиот зелен покрив отворен за граѓаните, а започна уредувањето и на вториот – покривот на Домот на градежници.

„И следната година не очекуваат уште многу нови и реконструирани сообраќајници, уште многу нови проекти во делот на образованието, културата, социјалата, животната средина и локалниот економски развој. Следната 2021 е година во која почнуваме со Смарт сити, БРТ системот на Трамвај без шини, го започнуваме новиот мост на Љубљанска, а завршуваме со мостот на АСНОМ. Ако биде сѐ во ред и условите го дозволат тоа ќе започнеме со изградба на новиот Луна парк и ботаничка градина. Не очекуваат уште многу нови зелени еко проекти, нови паркови и скверови, зелени покриви, реформиран систем за одржување на комуналната хигиена, нова велосипедска инфраструктура и нови енергетски ефикасни проекти. Пред нас е уште една година исполнета со многу предизвици кои можеме да ги поминеме заедно со многу ентузијазам и верба во подобро утре“, рече Шилегов во обраќањето.

Исто така, тој упати и апел до своите сограѓани да останат дома со семејствата, да ја почувствувааат уште еднаш убавината на домот, и да го направат тоа за нив и за нивните најсакани, за да може, како што вели, „заеднички да прославуваме и дочекуваме уште многу нови години полни со радост и среќа“.

- Реклами -