21.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Свет За прегласно слушање на Куранот во автомобил – казна од 100 евра

За прегласно слушање на Куранот во автомобил – казна од 100 евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Кон крајот оваа година обележана од корона-пандемијата, бројни казни од полициски службеници во Австрија предизвикаа бура во јавноста… Но, една посебно се издвојува.

Имено, еден виенчанец кој слушал читање од Куранот додека возел, треба да плати казна за нарушување на редот и спокојството во околината.

Објаснувањето на полицијата е дека околу автомобилот се слушало гласно рецитирање на арапски јазик, во облик на беседа, и покрај затворените прозорци. Полицијата го запре возачот и поднесе пријава, а тој сега треба да плати казна од 100 евра.

РЕКЛАМА

MИА

- Реклами -