9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветМицотакис: Вакцината е новогодишен подарок за 2021 година

Мицотакис: Вакцината е новогодишен подарок за 2021 година

На пандемијата и вакцината, акцентот го ставија претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во нивните новогодишни видео пораки до граѓаните, јави дописничката на МИА од Атина.

Сакеларопулу истакна дека „вакцината е пасош за нашата слобода“, а Мицотакис дека „вакцината е пасош за подобар живот“, но и новогодишен подарок.

Грчкиот премиер истакна дека сега е време, „зрело да се помине мостот меѓу крајот на борбата против коронавирусот и почетокот на битката за напредок“.

– Вакцината против Ковид претставува новогодишен подарок за 2021 година, а подарок за возврат од нас е целосно прифаќање, бидејќи тоа значи самозаштита, но и солидарност кон нашите сакани – порача грчкиот Мицотакис.

Грчката претседателка истакна дека „најоптимистичката порака за Новата година веќе стигна, а тоа е вакцината, пасошот за нашата слобода“.

– Вакцинацијата е чин на самопочитување и почитување на општеството како целина, најефикасен, според експертите, штит за заштита на личното и јавното здравје. Но, патот до нормалноста не е краток и лесен. Ќе го поминеме сите заедно, постепено оставајќи ја зад себе нашата скептичноста, внимателно и координирано, почитувајќи ги здравствените протоколи, сè до нашата конечна цел: имунитет на општеството – порача Сакеларопулу и истакна дека 2021 година ќе биде година на надеж и закрепнување.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...