15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаСветНовогодишниот огномет во Рим усмрти стотици птици !! (Видео)

Новогодишниот огномет во Рим усмрти стотици птици !! (Видео)

Стотици птици угинаа во главниот град на Италија по огнометот што беше испукан на новогодишната ноќ, објави групата за заштита на животните, кое тоа што се случи го нарече масакр. Огномет ширум светот секоја година доведува до малтретирање и повреди на домашните и дивите животни.

Снимките од улиците во близина на главната железничка станица во Рим покажаа дека десетици птици, главно sвезди, лежат безживотно на земја.

Причината за смртта сè уште не е позната, но Меѓународната организација за заштита на животните наведува дека најверојатно е поврзана со силниот звук на огномет и петарди во област богата со дрвја во која многу птици прават гнезда.

Портпарол на оваа организација тврди дека е можно птиците да умреле од страв.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...