17.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Спасовски: Во текот на новогодишната ноќ, само 22 пати заѕвони бесплатниот телефон...

Спасовски: Во текот на новогодишната ноќ, само 22 пати заѕвони бесплатниот телефон во МВР за пријавување на групен дочек.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во текот на новогодишната ноќ, бесплатниот телефон во МВР за пријавување на групен дочек, ѕвонел 22 пати.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во изјава за Сител по посетата на полициската станица во Крива Паланка, изјави дека бројот кој бил во функција од 28 декември, примил вкупно 62 пријави за групирање во домови или викенд куќи.

-Имајќи ги предвид одлуките и препораките на Владата, како и ограничувањата за собирање и групирање на луѓе во приватни објекти, пред сѐ викенд куќи, во текот на новогодишната ноќ се добиени девет пријави и се работи на расчистување и документирање на случаите, изјави Оливер Спасовски, Министер за вантрешни работи.

РЕКЛАМА

Тој информира дека по пријавите се постапувало во соработка со Јавното обвинителство.

Полицијата во текот на ноќта, како што информора МВР, открила и пет угостителски објекти во кои имало организиран дочек на новата година.

- Реклами -