2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Во текот на новогодишната ноќ, само 22 пати заѕвони бесплатниот телефон...

Спасовски: Во текот на новогодишната ноќ, само 22 пати заѕвони бесплатниот телефон во МВР за пријавување на групен дочек.

Во текот на новогодишната ноќ, бесплатниот телефон во МВР за пријавување на групен дочек, ѕвонел 22 пати.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во изјава за Сител по посетата на полициската станица во Крива Паланка, изјави дека бројот кој бил во функција од 28 декември, примил вкупно 62 пријави за групирање во домови или викенд куќи.

-Имајќи ги предвид одлуките и препораките на Владата, како и ограничувањата за собирање и групирање на луѓе во приватни објекти, пред сѐ викенд куќи, во текот на новогодишната ноќ се добиени девет пријави и се работи на расчистување и документирање на случаите, изјави Оливер Спасовски, Министер за вантрешни работи.

Тој информира дека по пријавите се постапувало во соработка со Јавното обвинителство.

Полицијата во текот на ноќта, како што информора МВР, открила и пет угостителски објекти во кои имало организиран дочек на новата година.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...