31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Бугарија ги зацврстува односите со Србија, за една година ќе има автопат...

Бугарија ги зацврстува односите со Србија, за една година ќе има автопат од Софија до Белград

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил се пофали дека Софија продолжува да ги зацврстува односите со Белград. Тој имал телефонски разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ на кој се договориле за продлабочување на соработката во сферата на инфраструктурата и енергетиката.

„Шест месеци порано од предвиденото беше пуштен во употреба првата делница долга 17 километри од автопатот ′„Европа“, меѓу Драгоман и Сливница. За една година ќе биде готов целиот автопат од Софија до Белград. Во областа на енергетиката, продолжува работата на енергетските проекти во Бугарија, а Србија станува транзитна земја на гас. Работиме на изградба на уште еден интерконектор во Софија за да обезбедиме безбедност на снабдувањето со енергија со Србија – вели бугарскиот премиер Борисов.

LIBERTAS

РЕКЛАМА

 

- Реклами -