25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Даниловски: Без вакцина прашање на време е кога ќе се заразите од...

Даниловски: Без вакцина прашање на време е кога ќе се заразите од Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Епидемиологот Драган Даниловски и порача на јавноста дека без вакцинирање против Ковид-19, прашање на време е кога неимунизираниот граѓанин ќе заболи од вирусот.

„Тоа е заклучок од здравата логика. Кога тогаш, било кој граѓанин не може да не дојде во контакт со вирусот, кога тогаш ќе го добие, тој е ендемски распространет“, вели професорот во вестите на Канал 5.

Или вирус, или вакцина, трето нема – порачува тој.

РЕКЛАМА

„Смртноста кај нас е три отсто. Од 100 инфицирани тројца задолжитечно ќе умрат, додека од 100 инфицирани само шест ќе покажат алергиски последици. Па сега видете вие – тројца починати или шестмина со алергии“, порачува тој.

 

- Реклами -