7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија Заев го посети опожарениот Глобал: Сите кои настрадаа материјално ќе им се...

Заев го посети опожарениот Глобал: Сите кои настрадаа материјално ќе им се помогне и не треба да се грижат за тоа, изјави Заев.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев го посети опожарениот трговски центар „Глобал“, каде доцна синоќа изби голем пожар, при што изгореа десетина дуќани и тезги од пазарот. Тој рече дека е направена непоправлива штета, но дека е најдобро тоа што нема човечки жртви.

„Тоа е најважно, се друго се надместува. Сакам да им заблагодарам на пожарникарите кои направија се за да го спречат огнот. Им благодарам на сите екипи од околните градови кои помогнаа“ рече Заев.„На луѓето кои загубија се што граделе сакам да им порачам дека сите ќе помогнат, Владата, општината, бизнис заедницата. Сакам да знаат граѓаните кои загубија се дека од утре организираме акција за расчистување и акција за собирање помош.

РЕКЛАМА
- Реклами -