4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаТимотеј: Коледарчињата да си останат дома годинава!

Тимотеј: Коледарчињата да си останат дома годинава!

Коледарчињата треба да си останат дома оваа година поради опасноста од ширење на коронавирусот, изјави за Плусинфо митрополитот дебарско-кичевски и портпарол на Синодот на МПЦ-ОА, г. Тимотеј.

– Во пресрет на големите христијански празници Бадник и Божик сакам да им порачам на коледарчињата да си останат во своите домови и оваа година да ја прескокнат традицијата. Такво е времето, мора да се штитиме од коронавирусот. Исто така, литургијата за Божик ќе се служи со голема претпазливост и со почитување на мерките за заштита од пандемијата. Во храмовите ќе се запазува дистанцата, а сите присутни ќе носат заштитни маски на лицата – изјави г. Тимотеј.

Во Куманово веќе е откажана традиционалната прослава на Бадник која секоја година е во организација на здружението на граѓани „Коледари“.

„Поради ситуацијата со ковид-19, известуваме дека оваа година нема да се организира традиционална прослава на Бадник, поради почитување на мерките и препораките од надлежните. Нека ви е среќен празникот“, стои во соопштението од здружението.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...