25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Пријавете бадникови огнови на бројот 193

Пријавете бадникови огнови на бројот 193

Translate (Eng):[gtranslate]

Град Скопје апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници, со цел да се избегнат групирање на лица поради пандемијата со корона вирусот, како и со цел да се заштити животната средина и амбиенталниот воздух.

Ги потсетуваме граѓаните за Одлуката на Владата на Република Македонија за забрана за собирања во групи (групирање) на повеќе од четири лица на јавен
Во изминативе четири години Градот Скопје интензивно се бори против огновите на отворено и ја спроведува кампањата за пријавување на оган на отворено, со единствена цел – да се заштити воздухот од загадување и да се зачува здравјето на граѓаните.

тсетуваме граѓаните дека сите огнови на отворено можат да ги пријават на телефонскиот број 193.

РЕКЛАМА
- Реклами -