7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветПочина жената застрелана во Конгресот, ФБИ влезе во зградата. (Видео)

Почина жената застрелана во Конгресот, ФБИ влезе во зградата. (Видео)

Жената која беше застрелана во зградата на Конгресот на САД за време на упадот на приврзаниците на Доналд Трамп починала во болница. Засега нема информации за нејзиниот идентитет, ниту, пак како настрадала.

Во меѓувреме агенти на Федералното биро за истраги (ФБИ) влегоа во Конгресот на САД, откако демонстрантите ја напуштија зградата, по видео обраќањето на претседателот Доналд Трамп.

Но, иако тој ги повика да заминат дома, толпата се уште е пред Конгресот, а се забележуваат и групи по централното подрачје на Вашингтон.

Во меѓувреме за помалку од еден час (во 18:00 локално време), започнува полициски час воведен претходно од градоначалникот Мјуриел Баузер.
Њујорк тајмс јави дека армијата веќе ја активирала целата национална гарда задолжена за округот Колумбија, каде се 1.100 војници. Тие се веќе во градот и се распоредуваат на неколку локации околу Вашингтон.

Во меѓувреме, Си-ен-ен предава дека безбедносните служби досега откриле три експлозивни направи на неколку локации во Вашингтон, апитол хил. Не се знае дали направите се вистински или лажни, но се третираат како закана. Една била најдена во комплексот згради на Капитол хил. Претходно е јавено за поставена бомба во штабот на Републиканскиот национален комитет (РНЦ), а друга сомнителна пратка се појавила и во просториите на Демократскиот национален комитет (ДНЦ).
24 инфо.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...