19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветФејсбук и Инстаграм го блокираа Трамп, најмалку до крајот на мандатот

Фејсбук и Инстаграм го блокираа Трамп, најмалку до крајот на мандатот

Цукерберг смета дека е преголем ризик во овој момент да се остави Трамп да ги користи социјалните мрежи. Посочуваат дека тој вчера го искористил неговиот профил за да го одобри, а не да ги осуди влегувањето во Капитол
Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм ќе го блокираат американскиот претседател Доналд Трамп, барем до крајот на неговиот мандат кој истекува на 20 јануари, соопшти извршниот директор Марк Цукерберг.

Во објавата тој наведува дека настаните во последните 24 часа се шокантни и дека е јасно оти намерата на претседателот Трамп е да го искористи преостанатото време од неговиот мандат за да ја поткопа мирната и законска транзиција на власта, која треба да ја преземе победникот на изборите, Џо Бајден.

„Неговата одликата да го користи својот профил за да го одобрува наместо да го осуди дејствувањето на своите следбеници во Капитол со право ги вознемири луѓето во САД и пошироко во светот. Вчера ги отстранивме ваквите негови изјави бидејќи сметавме дека нивниот ефект и веројатно намерата беше да предизвикаат понатамошно насилство. По потврдата на изборните резултати од страна на Конгресот, приоритет на целата земја мора да биде да се обезбеди преостанатите 13 дена до инаугурацијата и деновите после тоа, да поминат мирно и склад со демократијата“,

наведува Цукерберг.
360 stepeni

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...