22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМангуп на батерии: Приведениот насилник претепал и службеник на ЈСП, зошто му...

Мангуп на батерии: Приведениот насилник претепал и службеник на ЈСП, зошто му било побарано пари за билет..

Полицијата се уште трага по вториот насилник во автобусот на ЈСП кој се заканува на патници дека ќе ги потопи во кисела, но ги навредува и по верска основа.

Полицијата во моментот истражува дали имало и физички напад врз лицето кое го снимило видеото, со оглед на тоа што во јавноста се појавија информации дека тој дел не е снимен, а таков инцидент се случил откако насилниците забележале дека се снимани.

Лицето кое е приведено во полициска станица има историја со повеќе кривични дела, а пред година и половина претепал и службеник на ЈСП во Транспортниот центар, откако претходно бил казнет за непоседување на билет.

Сепак, најголем проблем во истрагата е што инцидентот е од пред 2 – 2 и пол месеци. ЈСП прво треба да открие на која линија и во кој точно автобус се случил инцидентот.

-Ние се уште не можеме да провериме што точно се случувало, како започнал инцидентот од видео-снимките од камерите што снимаат во делови од автобусите со оглед на тоа што се уште не е утврдено точно во кој автобус се случил настанот. Целата ситуација ја отежнува тоа што никој од учесниците од настанот, ниту нашиот возач не пријавил за ваков настан, вели портпаролката на ЈСП-Скопје, Деспина Трајковска Димова.

Она што прво се забележува на видеото е дека двајцата насилници маските не ги носат на лице, туку под брада. Од ЈСП велат дека возачите немаат ингеренции да ги казнат или да им забранат на граѓаните да влезат без маска во автобус. Можат само да ги опоменат или да повикаат полиција.

Според социолозите, последниот инцидент е само олицетворение на се тоа што се случува во државата, како од политички, така и од економски аспект. Професорот Костадин Миновски вели дека Македонија наместо да оди напред, оди назад, а главен фактор за тоа е нефункционалноста на институциите. Партиските договори и немањето национални стратегии во ниту една област довеле до тоа граѓаните да не ги почитуваат правилата во ниту една сфера од животот.

-Ваквите инциденти многу лесно можат да преминат во конфликти. Дали ќе бидат етнички, религиски, од аспект на религиски радикализам. Проблемите не можат да се решат со самото тоа што вие ќе ги игнорирате и ќе ги ставате под тепих. Напротив, притисокот се зголемува се повеќе и повеќе. Се помалку се контролира состојбата. Затоа треба со време да се реагира, а први треба фунцкионерите да го дадат примерот, кога ќе направат грешка да ја признаат. Признавањето ќе значи нивно заминување, а не плаќање 20 евра казна, вели професорот по социологија, Костадин Миновски.
sitel

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...