7 C
Ohrid
среда, декември 6, 2023
ПочетнаСветЛоцирано местото на падот и пронајдена црната кутија на Боингот кој...

Лоцирано местото на падот и пронајдена црната кутија на Боингот кој падна во Индонезија

Индонезиските власти го лоцираа местото на несреќата на патничкиот авион Боинг 737, а спасувачите ги пронајдоа багажот и деловите од телата на патниците.

Донесени 3 вреќи со остатоци од авионот и 5 вреќи со делови од телата на жртвите.

Во авионот на компанијата „Сирвиџаја ер“ имало 62 патници и членови на екипажот, кога тој исчезнал од радарот кратко по полетувањето од Џакарта. Тој бил на пат кон провинцијата Калимантан.

Властите денес ги регистрираа сигналите и ја пронајдоа црната кутија во авионот

Повеќе од 10 брода се наоѓаат на местото на несреќата, како и поморски нуркачи.„Откривме сигнали на две точки, ова може да биде црна кутија“, изјави шефот на индонезиската агенција за пребарување и спасување, Багус Пурухито, пренесува Би-Би-Си.

Истражителите започнале со анализа на предмети за кои веруваат дека се остатоци од авионот, вклучувајќи ги и тркалото и дел од трупот.

Портпаролот на полицијата во Џакарта, Јусри Јунус изјави дека агенцијата за потрага и спасување пронашла две торби.

„Првата торба содржеше личен багаж на патниците, додека втората имаше делови од телото. Ние сè уште ги идентификуваме овие откритија“ – им рече Јунус на новинарите.

Акцијата за пребарување и спасување беше прекината синоќа, но продолжи рано утрово. Во акцијата е вклучена и авијацијата.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Се огласија од партијата на убиецот Палчо: Изразуваме најдлабоко и најискрено сочуство за загубата на два човечки живота, младата Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

За прв пат, по три дена се огласија од политичката партија „Десна“ откако стана јасно дека нивниот претседател извршил две убиства. Од партијата велат...

Долгогодишни другарчиња: Шоферот на Палчо имал и фотографија со Велибор Манев !!!

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец со иницијали С Д...

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување, како што се шпекулираше туку била застрелана, соопшти...

Ова е уапсениот возач на Палчо: Откако бил уапсен детално ги кажал плановите на бегалецот – сам постирал слики на ФБ додека се возел...

Лицето С Д од Струмица татко на две деца е возачот кој го превезувал Љупчо Палевски Палчо осомничен за убиството на 14 годишната Вања,...