2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаПо цена од 300 денари Ивермектинот од утре легално ќе се продава...

По цена од 300 денари Ивермектинот од утре легално ќе се продава во аптеките во Македонија.

Ивермектинот од утре легално ќе се продава во аптеките во Македонија. Ќе чини околу 300 денари и ќе се издава само со рецепт од матичен или специјалист. Од МАЛМЕД информираат дека до денеска 5 компании направиле увоз на лекот, а имало барања за дозволи за набавка уште од неколку фирми кои се занимаваат со ова дејност.

-Лекот ќе го има во доволни количини кај нас, ќе биде достапен таму каде што има потреба . Апелирам до граѓаните да не се нафаќаат на лекување на своја рака. Како и да е издавањето на лекот ќе оди на лекарски рецепт . Граѓаните да не прават залихи дома, изјави Лирим Шабани, директор на МАЛМЕД.

Освен во аптеките Ивермектинот ќе се користи и во болниците. Неколку здавствени установи пројавиле интерес да го набават бидејќи веќе е влезен во протоколите за лекување на Ковид пациенти. Лекот освен за третман може да се користи и превентивно, но во консултација со лекар. Сите досегашни студии покажале дека стариот и евтин лек за паразити е безбеден и ефикасен против коронавирусот.

-Сите налагаат на позитивни резултати, на тоа и ние се потпираме и затоа се овие забрзани процедури кои ги правиме за да го обезбедеме лекот, додаде директорот на МАЛМЕД Шабани.

Лекот почнал да се употребува пред повеќе од 3 децении, досега е пропишан на 3.7 милијарди рецепти ширум светот. Достапен е во повеќе форми, но за луѓето е дозволена само орална употреба.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...