24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Возилата што се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот со истечена сообраќајна...

Возилата што се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот со истечена сообраќајна дозвола се одземаат на 90 дена

Translate (Eng):[gtranslate]

Возилата што се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот со истечена сообраќајна дозвола повеќе од шест месеци се одземаат на 90 дена
Согласно член 344 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, кој стапи на сила на 26.12.2020 полициските службеници ги одземаат возилата кои се технички неисправни или учествуваат во сообраќајот, а важноста на сообраќајната дозвола им е истечена повеќе од шест месеци (нерегистрирани). Од стапувањето во сила на оваа одредба, до денеска, одземени се 24 возила (СВР Скопје- едно, СВР Тетово-осум, СВР Струмица-10, СВР Штип-пет)…

РЕКЛАМА
- Реклами -