25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Застаре и делото на Мијалков, нема да му се суди за уништувањето...

Застаре и делото на Мијалков, нема да му се суди за уништувањето на опремата за прислушување.

Translate (Eng):[gtranslate]

На поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, нема да му се суди за уништувањето на опремата за прислушување, затоа што кривичното дело за кое се гонеше му застари.

Судскиот процес „Тврдина-Таргет“, кој се однесува на незаконското прислушување во периодот меѓу 2008 и 2015 година се наближува кон крајот, а поради застарување ќе отпадне едно од кривичните дела на Мијалков. Застарува влијанието на Мијалков за уништувањето на опремата со која се вршело прислушувањето, а носечките кривични дела за нелегално прислушување остануваат. Предметот „Тврдина – Таргет“ го отвори СЈО.

РЕКЛАМА
- Реклами -