4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаВо Вевчани немаше групирање имаше глупирање, но од МВР сепак ќе ги...

Во Вевчани немаше групирање имаше глупирање, но од МВР сепак ќе ги разгледувале снимките…

Од полицијата велат дека работат на расчистување на случајот и ги аналзираат снимките, по што ќе следуваат соодветни поднесоци.Повторуваат дека интервенцијата на единиците за брзо распоредување се случила бидејќи не се почитувале на мерките за заштита од ширењето на корона вирусот, а имало и групирање на повеќе од четри луѓе.

Вевчанскиот градоначалник Сашо Јанкоски во изјава за канал 5 вели дека и покрај апелите оваа година карневалот да не се одржи, дел од василичарите решиле да го одбележат денот и да излезат на улиците. Се се одвивало со нормален тек се додека во центарот на градот не се собрала поголема група на луѓе како публика, кога било уапсено едно лице.

Станува збор за претседателот на ВМРО -ДПМНЕ Вевчани Ѓорги Влајникоски, кој на Фејсбук напиша дека бил приведен без причина.

“Тука се створи една поголема група на луѓе, каде сите носеа маски, но немаше дистанца. Полицијата апелираше да се оддалечат луѓето и да се држи дистанца за да во еден момент не знамшто се случи настана инцидент и беше приведено едно лице, не како што известија медиуит едаек повеќе лица се приведени и после 10 минути истот беше ослободено по наша интервенција. После тоа карневалот продефилира и сите си заминаа,” вели Сашо Јанкоски – Градоначалник на о. Вевчани.

Јанкоски вели дека општината немала моќ оваа година карневалот и традиционалните концерти да ги организира според протоколите за заштита од вирусот.

“Во овој период Вевчани помина низ многу тешка состојба имавме и доста млади животи кои ја изгубија борбата со корона вирусот и не би сакал и после две недели на моја совест да носам нови заболени и не дај Боже смрт,” вели Сашо Јанкоски – Градоначалник на о. Вевчани

Интервенцијата на полицијата и растурањето на карневалот предизвика бројни реакциии во јавноста и обвинувања дека власта има двојни аршини…

Од организацијата на Вевчанскиот карневал се оградија и двете василичарски друштва, Горна и Долна маала.
канал 5

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...