11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаШекеринска: Уште ми е нервозна душата кога видов дека застарело делото за...

Шекеринска: Уште ми е нервозна душата кога видов дека застарело делото за Мијалков.

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во синоќешната емисија „Клик Плус“ на ТВ21 за веста дека му застарува едно од делата на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, ја прифатила во шок и неверување. Таа бара реална одговорност за прислушувањето, бидејќи како што вели, се друго ќе биде прифатено со голема резерви.

„Помалку се шокирав и изнервирав кога ја прочитав првата информација. Сите го сметаме тоа како пра-делото. Јас не мислам дека прислушувањето било единствениот грев, но тоа е гревот кој ги создаде другите нивни гревови – бидејќи не преслушуваа сите после извесно време мислеа дека можат се да прават“, ја искоментира веста Шекеринска.

На поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, нема да му се суди за уништувањето на опремата за прислушување, затоа што кривичното дело за кое се гонеше му застари. Судскиот процес „Тврдина-Таргет“, кој се однесува на незаконското прислушување во периодот меѓу 2008 и 2015 година се наближува кон крајот, а поради застарување ќе отпадне едно од кривичните дела на Мијалков. Застарува влијанието на Мијалков за уништувањето на опремата со која се вршело прислушувањето, а носечките кривични дела за нелегално прислушување остануваат. Предметот „Тврдина – Таргет“ го отвори СЈО.


тв21

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...