24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Ексклузивно: Вечрва во Охрид пристигна модуларната ковид болница натоварена на 13 транспортни...

Ексклузивно: Вечрва во Охрид пристигна модуларната ковид болница натоварена на 13 транспортни возила -шлепери, започнува нејзино монтирање…

Translate (Eng):[gtranslate]

Доцна попладнево во ЈЗУ Општа Болница Охрид пристигна елементите за модуларната ковид болница натоварена на 13 транспортни возила -шлепери .Ковид болницата која ќе работи во рамките на ЈЗУ Општа Болница Охрид ќе располага со 40 болнички кревети ,а ќе биде сместена на простор од 1000 метри квадратни.Во рамките на модуларната ковид болница ќе биде поставен и довод со кислород за што од буџетот на Општина Охрид за фисклната 2021 година предвидени се 2.000.000 денари.

Монтажата на елементите за ковид болницата зпочнува утре 17-01-2020 година во 9 часот,а болницата комплетно ќе биде готова до крај на месец јануари 2021 година.

РЕКЛАМА
- Реклами -