16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Моника Тасевска: „ Треба сексуалната работа да се декриминализира, за да имаме...

Моника Тасевска: „ Треба сексуалната работа да се декриминализира, за да имаме закон, за да бидеме безбедни во било кој аспект.

Translate (Eng):[gtranslate]

Нов документарен филм: „ Сексуалните работници дистанцирани и социјално стигматизирани “
Моника Тасевска: „ Треба сексуалната работа да се декриминализира, за да имаме закон, за да бидеме безбедни во било кој аспект. Во сите тие законски рамки да влеземе и ние. Бидејќи како што кажав, работиме – тоа ние работа.“
„ Решив со тоа што ќе ја тргнам маската и што ќе се покажам дека е време сите ние да ги тргнеме нашите маски и да излеземе со нашето вистинско лице и да се покажеме, да се тргнеме од маргините . Бидејќи ние не сме поразлични граѓани од некои други. Сексуалната работа не не прави поразлични. “

Види Вака

РЕКЛАМА
- Реклами -