2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаМумијата од кумановското село Липково ќе биде дел од музејот на Институтот...

Мумијата од кумановското село Липково ќе биде дел од музејот на Институтот за судска медицина

Мумијата од кумановското село Липково, стара околу 25 века, ќе биде еден од ексклузивните експонати на специјализираната музејска поставка на Институтот за судска медицина и криминалистика во Скопје, најавува проф. д-р Александар Станков, раководител на Институтот за судска медицина и криминалистика. Според него, време е да се реобнови поставката и Институтот, како сите слични институции во светот, да си добие своја музејска поставка. Таа првенствено би им служела на студентите, но би била отворена и за јавноста.

– За две години Институтот ќе прославува јубилејни 70 години од основањето. Овој период мора некаде да биде изложен, а најсоодветно место е музеј – вели Станков за Факултети.мк.

Станков вели дека се решени да се обнови музејот. Треба да се најде соодветна просторија, доволно голема и пристапна, за да се изложат експонатите, но потребно е и време за да се обнови колекцијата.

– Верувам дека ќе успееме да ги обезбедиме сите услови за повторно да го отвориме нашиот музеј. Веќе почнавме со обновувањето на колекцијата. Планираме еден дел од музејот да биде посветен на историјата на Институтот, додека во останатиот дел ќе бидат изложени експонати од секојдневната судско-медицинска практика – разни повреди на делови од човечкото тело предизвикани со најразлични средства, оружја и орудија, стара медицинска опрема користена на Институтот, документи поврзани со одредени интересни случаи, се разбира, мумијата што ја имаме ќе биде дел од овој музеј – објаснува Станков.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...