23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Видео: За 15 проценти е зголемен бројот на починати граѓани во споредба...

Видео: За 15 проценти е зголемен бројот на починати граѓани во споредба со 2019 за месеците јули август септември.

Translate (Eng):[gtranslate]

За 15 проценти е зголемен бројот на починати граѓани ова лето, во споредба со минатото.

Според извештајот на Државниот завод за статистика, во месеците јули, август и септември минатата година починале 719 граѓани повеќе од истите месеци во 2019 година. Во извештајот не е наведена причината за поголемата смртност, па нема потврда дека зголемувањето се должи на епидемијата со коронавирус. Загрижувачка е и бројката на природниот прираст, кој од крајот на 2019 година е во постојан минус, односно во земјава има повеќе умрени од родени.

Последен пат позитивен тренд е забележан во јули, август и септември 2019 година, кога имало 724 повеќе родени од починати. Во истиот квартал лани има 278 повеќе смртни случаи од раѓања.

РЕКЛАМА

Државниот завод за статистика се уште нема објавено податоци за починатите во последните три месеци од минатата година, кога имаше и најголем број смртни случаи од ковид-19. Тогаш, според Министерството за здравство од вирусот починаа 1506 граѓани.

Сепак, ако се споредат првите девет месеци од 2019-тата, со истиот период лани, кога како последица од ковид-19 починаа 743 граѓани, се забележува зголемување на смртноста од само 1 процент.
tv24

- Реклами -