22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Србија сакаше да ни ги даде бесплатно вакцините, но ние имаме...

Заев: Србија сакаше да ни ги даде бесплатно вакцините, но ние имаме пари и ќе си ги купиме !!!

Србија и нуди помош на Северна Македонија со цел што поскоро да започне вакцинацијата во земјата против Ковид-19. Според најавите, С. Македонија ќе добие 8.000 дози од вакцината на „Фајзер/Бионтек“.

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска информираше дека му се јавил српскиот претседател Александар Вучиќ кој одговорил на македонските барања до соседните земји за првична помош додека пристигнат дозите што се нарачани преку механизмот Ковакс и договорените со „Фајзер“. Во Србија вакцинацијата започна на 24 декември и досега кај соседната земја во оптек се вакцините на „Фајзер/ Бионтек“, руската „Спутник“, а пред неколку дена пристигнаа и милион дози од кинеската вакцина.
„Понудената помош од Србија, преку претседателот Вучиќ, ја прифативме. Утрово разговаравме, а деталите ќе ги договориме во текот на денот. Се работи за околу 8.000 вакцини од ‘Фајзер’, а за другите треба да ги потврдат преку договорите што ги имаат дали е можно да ги дадат. Јас сум многу благодарен од името на македонскиот народ до Србија и до српскиот народ за овој чин на пријателство“, вели Заев.

Тој додаде дека Вучиќ понудил да ги донираат вакцините. „Ние сме благодарни за тоа, но ние како земја имаме пари, ќе си платиме, по што тој кажа дека ќе ни ги даде по набавна цена.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...