17.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Шапеска: Мораат да се молзат кравите во недела, за да има млеко...

Шапеска: Мораат да се молзат кравите во недела, за да има млеко од понеделник.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во гостување на 24 анализа, министерката за труд и социјална политика, по вклучување на претставникот на Сојузот на синдикатите на Македонија, се осврна за законското решение кое беше најавено, односно недела – неработен ден.

Таа го демантира Сојузот на синдикатите, дека не се вклучени во работата, бидејќи, вели, има дописи во кои тие го откажуваат своето присуство во дебатите.

„Работиме на законските решенија за недела – неработен ден. Направивме две драфт верзии на законот, и дојдовме до заклучоци споредбено со земјите каде веќе недела е неработен ден. Мораат да се молзат кравите во недела, за да има млеко од понеделник. Јасно е дека треба да има надомест за работа во недела, но постојано се јавуваат дејности кои се засегнати од оваа дебата. Треба да го дефинираме сето ова, со оглед на тоа дека треба да има ослободени од работа во недела, но има и неопходни дејности кои мораат да работат и во недела. Но, морам да напоменам дека не сакаме ова законско решение да има своја имплементација во услови на Ковид пандемија“, појасни министерката Шахпаска.

РЕКЛАМА
- Реклами -