9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветДоналд Трамп одржа проштален говор: Горд сум на тоа што како претседател...

Доналд Трамп одржа проштален говор: Горд сум на тоа што како претседател не започнав војна со никоја земја !!!

Американскиот претседател Доналд Трамп одржа проштален говор во кој и се обрати на јавноста и рече дека е „особено горд што е првиот претседател во последните неколку децении кој не започнал никаква војна“.

„Водев најтешки битки и донесував најтешки одлуки. Затоа ме одбравте мене“, рече Трамп.

„Како резултат на нашата смела дипломатија и принципиелен реализам, постигнавме низа историски мировни договори на Блискиот исток. Тоа е зора на новиот Блиски исток и ги вративме своите војници дома. Особено сум горд што сум првиот претседател во последните неколку децении, кој не започна ниту една војна.

Тој уште еднаш ги осуди немирите што се случија во Вашингтон на 6 јануари, кога неговите приврзаници упаднаа во зградата на Конгресот.

„Сите Американци беа згрозени од нападот врз Капитол. Политичкото насилство е напад на сè што ние како Американци негуваме. Никогаш не може да се толерира. Сега, кога се подготвувам да и ги предадам овластувањата на новата администрација, сакам да кажам дека движењето што го започнавме е само почеток“, рече Трамп .

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...