16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Еди Рама - Бугарија  и вети на Македонија 100 вакцини и нив...

Еди Рама – Бугарија  и вети на Македонија 100 вакцини и нив не ги испорача

Translate (Eng):[gtranslate]

Еди Рама не ја повлекува неговата изјава во која ја обвини  Европа за себичност во врска со вакцините за Ковид

Во интервјуто на Рама за „Топ Ченел“, во кое кажа и дека Бугарија ѝ ветила на Македонија 100 вакцини, но и тие не ги испорачала, одговарајќи на критиките дека Албанија добила само 1.000 дози.

„Македонија уште нема почнато со вакцинацијата. Требаше да почне, но не почна и тоа не е по вина на Македонија. Бугарија вети дека ќе им даде 100 вакцини, но сè уште ги нема дадено, бидејќи ако им ги дадеше, тие ќе ги искористеа“.

РЕКЛАМА

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска кажа дека српскиот претседател Александар Вучиќ му се јавил и му рекол дека ќе ни даде 8.000 дози од вакцината на „Фајзер“.

Министерот на здравство Венко Филипче на 22 декември беше во Софија и тогаш кажа дека Бугарија од секоја пратка на вакцини против ковид-19, кои директно ги купиле од производителите, дел ќе донира и на нашата земја и дека бугарската влада одлучила во нашата земја вакцини против ковид-19 да стигнуваат во исто време, како и во останатите земји членки на Европската Унија.

 

Бугарија првите дози ги доби на 26 декември.

- Реклами -