4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЕди Рама - Бугарија  и вети на Македонија 100 вакцини и нив...

Еди Рама – Бугарија  и вети на Македонија 100 вакцини и нив не ги испорача

Еди Рама не ја повлекува неговата изјава во која ја обвини  Европа за себичност во врска со вакцините за Ковид

Во интервјуто на Рама за „Топ Ченел“, во кое кажа и дека Бугарија ѝ ветила на Македонија 100 вакцини, но и тие не ги испорачала, одговарајќи на критиките дека Албанија добила само 1.000 дози.

„Македонија уште нема почнато со вакцинацијата. Требаше да почне, но не почна и тоа не е по вина на Македонија. Бугарија вети дека ќе им даде 100 вакцини, но сè уште ги нема дадено, бидејќи ако им ги дадеше, тие ќе ги искористеа“.

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска кажа дека српскиот претседател Александар Вучиќ му се јавил и му рекол дека ќе ни даде 8.000 дози од вакцината на „Фајзер“.

Министерот на здравство Венко Филипче на 22 декември беше во Софија и тогаш кажа дека Бугарија од секоја пратка на вакцини против ковид-19, кои директно ги купиле од производителите, дел ќе донира и на нашата земја и дека бугарската влада одлучила во нашата земја вакцини против ковид-19 да стигнуваат во исто време, како и во останатите земји членки на Европската Унија.

 

Бугарија првите дози ги доби на 26 декември.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...