17.4 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија И жителите на село Враништа, струшко останаа верни на традицијата, крстот беше...

И жителите на село Враништа, струшко останаа верни на традицијата, крстот беше спуштен во водите на Црни Дрим рано изутрина во 06:30 часот.

Translate (Eng):[gtranslate]

И покрај препораките да не се спушта крстот во водите, жителите на село Враништа во раните утрински или поточно во 06 часот и 30 минути го спуштија светиот крст во ладните води на реката Црни Дрим, а чесниот фаќач на светиот крст беше Валентин Далчески. Во телефонски разговор за Шило Магазин жителите на Враништа ни кажаа дека сите протоколи беа запазени и немаше присуство на публика оваа година со оглед на новонастанатата ситуација со пандемијата.

РЕКЛАМА
- Реклами -