2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаИ жителите на село Враништа, струшко останаа верни на традицијата, крстот беше...

И жителите на село Враништа, струшко останаа верни на традицијата, крстот беше спуштен во водите на Црни Дрим рано изутрина во 06:30 часот.

И покрај препораките да не се спушта крстот во водите, жителите на село Враништа во раните утрински или поточно во 06 часот и 30 минути го спуштија светиот крст во ладните води на реката Црни Дрим, а чесниот фаќач на светиот крст беше Валентин Далчески. Во телефонски разговор за Шило Магазин жителите на Враништа ни кажаа дека сите протоколи беа запазени и немаше присуство на публика оваа година со оглед на новонастанатата ситуација со пандемијата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...