17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Ладното време и пандемијата не ги спречи неколку Охриѓани да се искапат...

Ладното време и пандемијата не ги спречи неколку Охриѓани да се искапат во езерото, чесниот фаќач на крстот е Никола Чорбески…

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради мерките за спречување на ширењето на корона вирусот, празникот Богојавление Водици годинава се чествуваше поинаку, но охриѓани сепак влегоа во Езерото.

Светиот крст годинава за првпат наместо од езерските води дирекно од црковниот казан во светиот храм Свети Никола Геракомија замина во рацете на Чорбески.

– Оваа година мене ми беше среќата, секоја година се капиме. Годинава на поинаков начин, но среќата била за мене. Господ здравје на сите и за многу години, вели Чорбески, кој подоцна прв влезе во езерото со крстот во рака.

РЕКЛАМА
- Реклами -