24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Македонците во Албанија го одбележаа Водици со спуштање на светиот крст во...

Македонците во Албанија го одбележаа Водици со спуштање на светиот крст во осветените води.

Translate (Eng):[gtranslate]

Православниот празник Богојавлние-Водици беше одбележан насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци, Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија.

Македонците во Мала Преспа традиционално се собираат во селските цркви, и после литургијата, а според обичаите, со крстот украсен со босилок се упатуваат кон брегот на Преспанско Езеро каде се фрла крстот. Обичај е оној што ќе го фати крстот, во придружба на група, да ги посетува домаќинствата во населеното место, каде се даруваат со пари.

Во областа Голо Брдо крстот украсен со босилок и се фрлал во реките, продолжувајќи ги на тој начин традицијата и обичаите во областа Голо Брдо.
Македонски весник илинден

РЕКЛАМА
- Реклами -