26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Која е Охриѓанката која беше дел од тимот на претседателот Џо Бајден?!

Која е Охриѓанката која беше дел од тимот на претседателот Џо Бајден?!

Translate (Eng):[gtranslate]

22-годишната Сенај Мерсим, млада девојка со потекло од Охрид беше дел од поширокиот изборен тим на новиот претседател на САД Џо Бајден.

– Сенај работеше и беше дел од кампањата на Бајден од февруари во Connecticut и во New Hampshire, вели за Супер радио и OhridPress нејзиниот татко Менсур Мерсим, кој со семејството се преселил во САД во 2001 година, кога Сенај имала само 2 години.

Таа на 31-ви јануари ќе го прослави 22-риот родеден и во моментов студира политички науки на универзитетот Connecticut Quinnipiac.

РЕКЛАМА

– Таа работеше за кампањата и беше предложена од универзитетот, каде е меѓу најдобрите студенти. Претежно беше задолжена за контакти со гласачите и презентација на неговата програма. Поради безбедносни причини не присуствувавме на инаугурацијата, додава Мерсим.

 

Новиот претседател на САД Џо Бајден положи заклетва како 46-ти претседател во историјата на САД и порача дека „демократијата преовладала“. Тој ја презема фунцијата во време на остри поделби во државата и големи предизвици.

За повеќе детали на:OHRID PRESS

photo: Ohrid Press

- Реклами -