4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСилен пожар во Штип: Еден од станарите спаси малечко бебенце..

Силен пожар во Штип: Еден од станарите спаси малечко бебенце..

Неколкумесечно бебе е спасено пожарот кој ја изгорел целата покуќнина во зградата на некогашното прво штипско забавиште во центарот на Штип, спроти сегашната зграда на Штипскиот суд. Оваа зграда по Втората светска војна била и првото седиште на Штипскиот суд, а во неа повеќе од 20 години се смесетени десетина сиромашни семејства, кои останаа без покуќнината што во пожарот целосно изгоре.

„Го спасивме бебето кое спиеше. Многумина од семејствата кои живеат во овој стар и дотраен објект беа излзени надвор. Цела среќа што бев во близина на куќата, па кога видов чад веднаш отидов дома и во последен момнент го спасив бебето кое спиеше и ќе беше задушено“, вели еден од станарите.

Противпожарната единица интервенирала веднаш по најавата и со две возила успеа експресно да го локализира пожарот кој веќе ги зафатил и старите греди на куќата која и така била пред распаѓање. Пожарникарите сметаат дека пожарот се проширил од импровизирано буре кое било пренаменето во шпорет за загревање.
сдк.мк
фото:sdk.mk

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...