26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Силен пожар во Штип: Еден од станарите спаси малечко бебенце..

Силен пожар во Штип: Еден од станарите спаси малечко бебенце..

Translate (Eng):[gtranslate]

Неколкумесечно бебе е спасено пожарот кој ја изгорел целата покуќнина во зградата на некогашното прво штипско забавиште во центарот на Штип, спроти сегашната зграда на Штипскиот суд. Оваа зграда по Втората светска војна била и првото седиште на Штипскиот суд, а во неа повеќе од 20 години се смесетени десетина сиромашни семејства, кои останаа без покуќнината што во пожарот целосно изгоре.

„Го спасивме бебето кое спиеше. Многумина од семејствата кои живеат во овој стар и дотраен објект беа излзени надвор. Цела среќа што бев во близина на куќата, па кога видов чад веднаш отидов дома и во последен момнент го спасив бебето кое спиеше и ќе беше задушено“, вели еден од станарите.

Противпожарната единица интервенирала веднаш по најавата и со две возила успеа експресно да го локализира пожарот кој веќе ги зафатил и старите греди на куќата која и така била пред распаѓање. Пожарникарите сметаат дека пожарот се проширил од импровизирано буре кое било пренаменето во шпорет за загревање.
сдк.мк
фото:sdk.mk

РЕКЛАМА
- Реклами -