19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветПротести и апсења во Русија – приведени 2.100 лица што бараа ослободување...

Протести и апсења во Русија – приведени 2.100 лица што бараа ослободување на Навални

Руската полиција денеска уапси повеќе од 2.600 демонстранти, кои на протестите низ целата земја бараа ослободување на опозицискиот лидер Алексеј Навални од затвор.

Денешните протести во десетици руски градови, некаде и на температура од минус 50 Целзиусови степени, покажаа дека Навални, најголемиот противник на Кремљ, го проширил своето влијание надвор од политичките и културните центри на Москва и Санкт Петербург, вели Асошиејтед прес.

Невладината организација ОВД-инфо, специјализирана за политички апсења, соопшти дека властите денес уапсиле 2.662 лица во 90 града.

Руската полиција не го објави бројот на уапсените.

Се проценува дека повеќе десетици илјади луѓе се собрале во Москва на плоштадот Пушкин, каде што дојде до судири со полицијата, која, целосно опремена за сузбивање демонстрации, масовно апсеше луѓе.

Сепак, руската полиција објави дека се собрале околу 4.000 демонстранти, пренесува руската новинска агенција ТАСС.

ТАСС пишува дека полицајците на теренот продолжуваат да предупредуваат дека собирот е недозволен и да ги апсат најактивните учесници.

Полицијата ги потисна демонстрантите од Пушкиновиот плоштад, според АП.

Меѓу приведените е и сопругата на рускиот опозициски лидер, Јулија Навалнаја.

Таа претходно на својот инстаграм-профил ја објави својата намера да протестира во Москва за својот сопруг, кој „никогаш не се предава“.

„Извинете за слабиот квалитет (на сликата), лошо е светлото во марица“, напиша таа иронично со селфи снимено во полициско комби, пренесе АФП.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...