25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија По укинувањето на ПЦР тестовите во Србија над 300 Македонци заминаа на...

По укинувањето на ПЦР тестовите во Србија над 300 Македонци заминаа на шопинг во Врање по цена од 350 денари..

Translate (Eng):[gtranslate]

Неколку туристички агенции од Македонија, веднаш по укинувањето на епидемиолошката контрола и задолжителните тестови за ПЦР, веднаш започнаа да организираат еднодневни патувања во најблиската соседна општина во Србија.

Врање, кој е оддалечен околу шеесет километри од Куманово и помалку од стотина од Скопје, вчера, во текот на денот, до затворањето на кафулињата и рестораните во 20 часот, беше под вистинска „опсада“ на соседите од соседната земја.

Туристичките агенции нудеа автобуски превоз од Куманово до Врање и назад по цена од 350 денари, што е близу седум евра или нешто повеќе од осумстотини динари.

РЕКЛАМА

Аражманот не нуди никаква организирана туристичка турнеја, но повеќето од околу триста Македонци го искористија денешното патување во Врање за да ги посетат рестораните и кафулињата во Врање, а „епицентарот“ на патувањето беше продавница во неодамна отворениот хипермаркет на компанијата „Лидл“ каде денови имаше неопислива толпа.

Луѓето беа забележани во текот на денот и на локалниот пазар и локалните бутици.

- Реклами -