1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЧетири родилки од Дебар тврдат дека Д-р Асани ги прегледувал во домашната...

Четири родилки од Дебар тврдат дека Д-р Асани ги прегледувал во домашната ординација, која работела на црно…

Четири родилки од Дебар заедно со нивните сопрузи, на нотар дале изјави дека во приватната ординација на директорот на струшката болница и гинеколог, доктор Мухамед Асани, им била следена бременоста во различни периоди од минатото, дознава „Слободен печат“.

Нотарските изјави кои што ги добивме и во нашата редакција на „Слободен печат“., се дадени да послужат пред истражните органи, откако Државниот санитарен и здравствен инспекторат минатата недела влезе во куќата на докторот каде што пронајде комплетно опремена гинеколошка ординација без документи, за која што доктор Асани тврдел дека ја поседува, но во неа не прегледува. Бидејќи не биле затечени пациенти ниту медицински кадар вработен во оваа ординација, ДСЗИ не може да потврди дека во оваа ординација лекарот прегледувал и лечел. Меѓутоа, нотарските изјави фрлаат ново светло на целата ситуација. Една од нив се однесува и на период пред седум години, односно следена бременост во ординацијата според изјавата била во 2012/2013 година.

Извор: „Слободен печат“.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...