26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Четири родилки од Дебар тврдат дека Д-р Асани ги прегледувал во домашната...

Четири родилки од Дебар тврдат дека Д-р Асани ги прегледувал во домашната ординација, која работела на црно…

Translate (Eng):[gtranslate]

Четири родилки од Дебар заедно со нивните сопрузи, на нотар дале изјави дека во приватната ординација на директорот на струшката болница и гинеколог, доктор Мухамед Асани, им била следена бременоста во различни периоди од минатото, дознава „Слободен печат“.

Нотарските изјави кои што ги добивме и во нашата редакција на „Слободен печат“., се дадени да послужат пред истражните органи, откако Државниот санитарен и здравствен инспекторат минатата недела влезе во куќата на докторот каде што пронајде комплетно опремена гинеколошка ординација без документи, за која што доктор Асани тврдел дека ја поседува, но во неа не прегледува. Бидејќи не биле затечени пациенти ниту медицински кадар вработен во оваа ординација, ДСЗИ не може да потврди дека во оваа ординација лекарот прегледувал и лечел. Меѓутоа, нотарските изјави фрлаат ново светло на целата ситуација. Една од нив се однесува и на период пред седум години, односно следена бременост во ординацијата според изјавата била во 2012/2013 година.

Извор: „Слободен печат“.

РЕКЛАМА
- Реклами -