19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСрбија е подготвена на Македонија да и отстапи 90.000 кинески вакцини

Србија е подготвена на Македонија да и отстапи 90.000 кинески вакцини

Србија е подготвена на Македонија да ѝ отстапи 90.000 кинески вакцини и солидна количина на вакцини од рускиот производител Спутник, истакна вечерва пратеникот Иван Стоиљковиќ во гостувањето на Сител.

Рече дека останува на Владата на Македонија да одлучи дали ќе ги прифати овие вакцини.

-Проблемот на набавка на овие вакцини меѓу другото е што Србија како добавувач на вакцини нема право да тргува со нив. Мора да се обрати до производителот, да побара дозвола дека дел од вакцините кои таа ги купила ќе ги отстапи или ќе ги даде на некој од соседите или некоја друга држава. Така е и со Фајзер, така е и со руските, така е и со кинеските вакцини, рече Стоиљковиќ.

Посочи дека Србија ќе добие дозвола од Фајзер да ѝ даде вакцини на Македонија.

Појасни и дека ако Србија веднаш сака да ѝ даде 90.000 кинески вакцини на Македонија, прво ќе мора да добие дозвола од кинескиот производител.

-Србија ги добива вакцините од кинеските производители по цени кои се далеку поповолни од цените кои важат на меѓународниот пазар на вакцини. Од тој аспект производителот ќе треба да даде согласност за да може Србија тој дел од вакцините да го испорача на Македонија, рече Стоиљковиќ, додавајќи дека тоа не е сериозен проблем, туку лесно може да се реши.

Побара државниот врв на Македонија што е можно побрзо да се вклучи во набавката на вакцини.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...